Home Post Profile Email Designer
نويسندگان

 

 

 

در مورد ترک بودن همسران حضرت ابراهیم و حضرت موسی مورخین مطالبی را به رشته تحریر در آورده اند که نوشته « ابن العبری » به علت شخصیت برجسته و والای او بیشتر مورد توجه می باشد. ابن العبری دانشمند بزرگ و معروف ، در کتاب ذیقیمت خود بنام « مختصر الدول » ، تاریخ جهان را در ذیل عنوان « ده دولت » خلاصه کرده است دراین میان راجع به ترکان مطالب گرانقدر و جالب توجهی دارد.

ابن العبری در کتاب تاریخی خود به نام « تاریخ مختصر الدول » در مورد هسمران ترک حضرت ابراهیم و حضرت موسی می نویسد:

سارا هاجر را از نزد خود بیرون کرد و او را با ناراحتی زیاد به بیابانی تبعید نمود آنگاه خداوند به عین عنایت به هاجر نظر کرد و  گفت از رحمت پروردگارت مایوس مباش زیر خداوند به این بچه برکت بخشیده است و اسماعیل از هاجر متولد شد.

اسحاق از سارا در صدمین میلاد ابراهیم به دنیا آمد اسحاق که به سن سی و هشت سالگی رسید مادرش سارا در صد و بیست و هفت سالگی در گذشت و ابراهیم با دختر پادشاه ترک به نام قنطورا ازدواج کرد .

چنانچه از متن این گزارش تاریخی استبباط می شود حضرت ابراهیم اولین بت شکن تاریخ – بعد از سارا و هاجر همسر ترکی نیز داشته که ثمره این ازدواج در نسلهای بعدی تولد صفوره همسر حضرت موسی می باشد.

حضرت موسی زمانی که از مصر به مدین گریخت و به خدمت پدر زنش حضرت شعیب در آمد و برای گوسفندان او چوپان گردید با دختر حضرت شعیب که در حقیقت از نسل قنطورای ترک و بنام صفوره خوانده می شد ازدواج کرد منتهی ابن عبری عوض « صفوره » از اسم سریانی آن بنام « صافورا زنگی » و از حضرت شعیب ( ع ) با نام سریانی آن یعنی « یثرون » نام می برد .

موسی ترسید که مبادا موضوع برای فرعون روشن گردد، پس موسی فرار کرد و به سرزمین عرب رفت و آنجا با دختری به نام صافورا زنگی دختر بثرون فرزند اعوئیل مدینی فرزند دان فرزند بقش فرزند ابراهیم ازدواج کرد و نسب این دختر از طرف مادر به قنطورا همسر ترکستانی ابراهیم منتهی می گردد.

در مورد رفتن حضرت ابراهیم ( ع )  به کشور ترکستان و آشنایی او با پادشاه ترک در منابع تاریخی چیزی در دسترس نداریم ولی احتمالا گروهها و قبایل مختلفی از ترکان غربی در مناطق اورشلیم و مصر و مدین بطور اتحادیه قبایلی زندگی می کردند که شاید منظور دانشمند بزرگ اسلامی از پادشاه ترک به احتمال قریب به یقین خان بزرگ این اتحادیه های قبایلی ترک بوده باشد که با توجه به آئین یکتاپرستی ترکان غربی و شرقی چون خان بزرگ ترک حضرت ابراهیم را حنیف و خداپرست قوم خود می یابد به حمایت و تقویت او برخاسته و دختر خود قنطور را به همسری ایشان در می آورد. یعنی خان بزرگ ترک بعلت پرستش « گوگ تانری » ( خدای آسمان ) و بعلت یکتا پرستی و حنیف بودنش با این وصلت می خواهد یکتا پرستی را در میان اقوام بت پرستی جاهلی با حمایت مادی و معنوی از حضرت ابراهیم انجام دهد.

فرزندان حضرت ابراهیم از این خانزاده ترک در متون اسلامی با انتساب به مادر ترکشان بنی قنطور  ( فرزندان قنطورا = قانتورا اوغوللاری ) خوانده می شود و احادیث زیادی مورد قدرت مانور جنگی آنها در تاریخ آخرالزمانی وجود دارد.

در متون اسلامی یکی از علائم الظهور حضرت مهدی ( عجل ا... ) ظهور و قدرت گیری دوباره همین اقوام ترک می باشد که با نیروهای دجال و سفیانی درگیر خواهند شد.

سید بن طاووس از محققان بزرگ شیعه در کتاب الملاحم و الفتن یا فتنه و آشوبهای آخرالزمان به روایت از ابن عمر محل خروج بنی قنطو را را از خراسان و عراق و تسلط بر جهان می داند.

ابن عمرمیگوید: نزدیک است که بنی قنطورا بن کنکر خروج کنند و اهل خراسان را بسرعت برانند تا اینکه مالهای سواری خود را در نهر ابله وارد می کنند

نام کنگر نشان دهنده این است که بنی قنطورا از ترکان کنگرلو می باشند که از طوایف بزرگ ترک بودند و مدتها تا همین اواخر در نخجوان نیز حکومت داشتند.

روایات و احادیث بسیاری در مورد خروج ترکان بنی قنطورا در متون اسلامی وجود دارد که ذکر آنها به اطاله کلام می انجامد. به هرحال نکته مهم قابل ذکر همین است که ترکان بنی قنطورا نقشهای بسیاری در آخرالزمان خواهد داشت که این موضوع از احادیث وارده به خوبی پیداست.

مورخین معتبر، ترکان اشکانی را که حدود پانصد سال در ایران حکومت کرده اند از نسل همین قنطورا همسر ترک حضرت ابراهیم می داند که بعد از ابراهیم به شرق (ترکستان ) رفته و بعد از زاد و ولد و قدرت گیری دوباره بصورت قبیله بزرگ پارتی به ایران هجوم آورده اند  

بدین ترتیب ترکان قنطورا به روایت متون ادیان ثلاثه ( یهودی، مسیحی، اسلامی ) تشکیل دهنده ترکان اشکانی در سده های بعد می باشند که به یاری متون اسلامی می توان نتیجه گرفت که برخی از اقوام بزرگ ترکان کنگولو نیز از آنها بودند.

 

منبع:

 

تاریخ مختصر الدول

 

تاریخ ارمنستان ، موسس خورناسی

الملاحم و الفتن

ادبیات باستانی آذربایجان

 

 


 

[ ۱۳٩۱/۱۱/۱٩ ] [ ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ ] [ تورک ]

درباره وبلاگ

این وبلاگ درباره سرزمین زیبای آذربایجان و قوم تورک می باشد یاشاسین آذربایجان و یاشاسین تورکها
موضوعات
 
آرشیو مطالب
امکانات وبدر اين وبلاگ
در كل اينترنت
دریافت همین آهنگ
جاوا اسكریپت

hit.UltraSoft.ir